„Lotos je cvet koji raste iz mulja. Što je blato veće i dublje, to lotos lepše cveta.“
Za položaj Lotosa (Padmasanu) kažu da uništava sve bolesti. Možda zato što ima brojne fizičke i energetske dobrobiti.
Prema Hatha Yoga Pradipiki, način na koji se „zaključamo“ u položaj deluje na akupresurne tačke u predelu stomaka a to su žuč, slezina, jetra i želudac. Ono što se događa jesu promene u metaboličkoj i moždanoj strukturi koje dovode do ravnoteže čitavog nervnog sistema.
Takođe se o Lotosu govori i kada je reč o Pranajami. Autori tekstova govore o Lotosu kao o najefikasnijoj asani za meditaciju i praktikovanje tehnika disanja.
Iako je ova asana izuzetno efikasna za smirivanje (jer sedenje u Lotosu vrši određeni pritisak na sakralni deo koji aktivira parasimpatikus i ima umirujući efekat), ona takođe pojačava cirkulaciju u lumbalnom delu kičme, tonira abdominalne organe i utiče na cirkulaciju u tom predelu. Takođe, jača zglobove, noge i otvara kukove pospešujući njihovu fleksibilnost.
Lotos je simbol potencijala, spiritualnog buđenja i prosvetljenja. Lotos iz mutne vode raste čist što predstavlja čistotu tela, uma i govora. Iako se čini slab i krhak, lotos je snažan ali i fleksibilan i čvrsto je vezan za svoj koren pod vodom.
Izvođenje Padmasane:
Zauzimanje položaja:
- Sednemo u Dandasanu
- Savijemo desnu nogu u kolenu i postavimo stopalo na levu preponu ili na butinu ispod prepone. Zatim savijemo levu nogu i postavimo stopalo na desnu preponu ili na butinu ispod prepone. Stopala okrenemo prema gore.
- Kičma je prava, ruke opuštene, a šake postavljene na kolena.
Ograničenja:
- Ukoliko patimo od išijasa ili imamo problem s kolenima, ovu asanu treba modifikovati ili je izbegavati.
Asane koje nas pripremju za Padmasanu:
- Ardha Matsyendrasana
- Baddha Konasana
- Janu Sirshasana
- Virasana
Asane koje radimo nakon padmasane:
- Adho Mukha Svanasana
- Supta Padangusthasana
- Apanasana
“May I live like the lotus, at ease in the muddy water.”